středa 7. prosince 2016

Sbírání NEO GEO MVS


Pokračujeme dál v jízdě a navazujeme na předchozí článek o NEO GEO. Jak jsem již zmínil, jsem skoro tři roky hrdým majitelem jak tří univerzálních automatů, jednoho originál stroje pro 6 MVS her, tří kusů MVS a celkem 18 kazet.

Nalevo univerzál Globetrotter, napravo hry s neorigo labely, ale střeva originál

Není to ale žádná sranda, člověk potřebuje dost volného prostoru, kde si může automat postavit. Ideálně pak v místech, kde mu nebude umírat na vlhkost, a kde si bude moci v klidu zahrát svoji oblíbenou hru. A co pak, když se náhodou něco pokazí. Ze tří univerzálů mi nyní funguje pořádně jen jeden. V mém úplně prvním kousku vypověděl službu monitor, když odešlo vychylovací zařízení. Oprava zřejmě možná, ale znamená snést celou tu bestii ze třetího patra, naložit do auta, nechat opravit a dovézt zase zpět. Zatím jsem k tomu nenašel dost vůle. Další dva univerzální Globetrottery jsem si dovezl s tím, že jednomu už od začátku cosi chybí v monitoru a barvy zrovna nesedí. Nějaký ten čudlík má už taky něco za sebou a potřeboval by vyměnit. Z toho vychází, že k užití mám v současnosti jen jeden stroj.


Zapojené 1-slotové MVS
Co se týká originál stroje, škoda mluvit, toho jsem pořídil rovnou bez zdroje, takže doteď nevím, jestli na něm něco nefunguje. Nemám tedy ani možnost zapojit a ozkoušet  6-slotové MVS. Proto používám prozatím jen 1-slotové, do kterého mám celkem 18 různých originálních her a jednu kazetu z Aliexpressu se všemi Neo Geo MVS hrami, které vyšly. Není to sice zrovna sběratelský přístup, ale alespoň si mohu každou hru, než ji koupím, vyzkoušet z pohodlí domova na originálním železe bez emulace nebo ještě lépe bez Youtubu.

Jak je vidět, než se vůbec někdo pustí do sbírání NEO GEO MVS, měl by si pořádně promyslet, na čem vůbec hodlá hry pouštět. Jedna z možností je zvolit moji cestu a pokusit se sehnat si univerzální automat, do kterého si připojí MVS. Je třeba si ale uvědomit, že takových automatů je na našem území limitované množství, neexistuje žádný obchod, nic. Pokud při čtení tohoto článku prolezete inzeráty, pravděpodobně ani nic nenaleznete. Jediná šance je vyčkávat, jestli si náhodou nějaký hospodský neřekne, že by se toho starého krámu, na který se už 10 let práší, rád zbavil. Občas se také objeví nějaký tatínek, co takový automat pořídil z nedaleké hospody už dřív a v garáži na něj přestalo být místo. Jiná šance sehnat automat prakticky není, arcadeburza.cz provozována panem Ornou již nějaký ten nejede. Stejně tak Nerotrade burza již zavřela krám, takže inzerce zaměřená přímo na zábavní automaty už neexistuje.

Zvážit lze leda kontakt na zmíněného pana Ornu, sběratele automatů a provozovatele Arcade her v jedné osobě. Tomu se občas objeví nějaký nechtěný kousek, který má parametry nezbytné na připojení MVS. V tomto případě je však třeba počítat s vyšší cenou, která je dána tím, že automat je v plné síle po odborném servisu. Několik automatů prodává i pan Severa z Moravské Třebové, ale tam je cena ještě několika násobně vyšší a pro běžného sběratele neúnosná.

Nemá-li tedy někdo dost trpělivosti či místa na automat, jeho volbou bude upravená verze MVS na domácí hraní. Lze si MVS upravit vlastními silami, pořídit nějakou upravenou verzi na ebayi, či rovnou zakoupit speciálně upravenou Omegu NEO GEO vytvořenou již s určitou dávkou profesionality. Poslední možností pak je i pořídit NEO GEO AES a k ní Magic Key – adaptér umožňující hrát MVS hry na domácí konzoli.

Možností, jak vstoupit mezi sběratele Neo Geo MVS je tedy mnoho a záleží jen na vás, kterým směrem se vydáte. Vždy to však nebude úplně levné, ale stojí to za to.

Jakmile se podaří sehnat stroj, či konzoli, na které se dají drtit ty největší pecky, už je jen otázkou chuti, do jakých MVS her se pustit.

Nejjednodušším způsobem pořízení nových her je klasicky ebay. Ten však sebou nese určitou míru rizika s tím, že zejména u vzácnějších a dražších her lze očekávat neoriginály. Na paměti je třeba mít i to, že hry sloužily ke generování peněz, a když nějaká přestala fungovat, různě se opravovala. Používaly se součástky z jiných levnějších her nebo součástky úplně neoriginální. Každý takovýto zásah ovšem rapidně snižuje sběratelskou hodnotu hry. Proto když už nakupovat na ebayi, vždy vyžadovat detailní fotku střev.

Spálit se rozhodně nemůžete ani na www.neostore.com, jehož zakladatel dělal v minulosti oficiálního dealera NEO GEO her. Zde si však určitě za kvalitní služby připlatíte.

Těm nejtrpělivějším a nejchudším pak nezbývá jiná volba, než čekat a čekat a čekat. Za 2 roky čekání se mi podařilo přes české inzeráty vysedět celkem 18 MVS her. K některým jsem ovšem musel koupit automat. I tak to stojí za to. Doposud jsem tímto kanálem nenarazil na neoriginální hru a ušetřil jsem na drahém poštovném ze zahraničí a poplatcích ebayi.

Mini-marquee osazené v automatu
Kompletní MVS hra ovšem neobsahuje jen samotnou cartridge, ale i papírovou krabici s očíslovanou etiketou (číslo by mělo sedět k etiketě na cartridge), marquee a plastovou mini-marquee. Do stavu, že bych potřeboval celý tento komplet, jsem se ještě nedostal a ani není reálně možné u nás něco podobného zakoupit. Z celkových 18 her mám jen 2 v originální krabičce a u originálního automatu mám navíc ještě tři mini-marquee. Hledá-li tedy někdo kompletní MVS hry v top stavu, ebayi a neostoru se nakonec stejně nevyhne.

Tak a teď přišel ten čas, kdy domů konečně dorazila nová hra. Na rozdíl od klasické konzolové cartridge vyžaduje MVS hra o něco málo více pozornosti. Za prvé je vhodné zkontrolovat, zda je opravdu vše originální a nakonec na deskách vyčistit kontakty.
Originální krabička ke hře

Cartridge je třeba rozšroubovat a opatrně otevřít, aby se nepoškodila etiketa. Ta nemusí být vždy originální, protože hra se v minulosti mohla často otvírat a původní majitel se mohl rozhodnout poškozenou nebo potrhanou etiketu přelepit jinou. To ale ještě nemusí znamenat katastrofu, důležitá jsou střeva. Neoriginální etiketa má na cenu hry marginální význam.

Jde-li o střeva, tak samotná hra se vždy skládá ze dvou desek, které mají zpravidla zelenou barvu. Objeví-li se deska oranžová, nejspíš jste koupili fake. Originál desky mají pěkné čisté pájení, značkové (zpravidla Toshiba) chipy a jeden nebo žádný EPROM. Přepisovatelné EPROM mají originální hry maximálně na závěrečné doladění hry a odstranění drobných bugů, kdežto neoriginály jich mají vícero, aby se dala nahrát i zcela jiná hra.

Takto vypadá originální vyčištěný Metal Slug. A ačkoliv to
není z fotografie zřejmé, tak každý chip obsahuje číslo 201,
což odpovídá údajům v NG Master Listu.
Je vhodné zkontrolovat číslování jednotlivých chipů, zda nebyl nějaký někdy v minulosti měněn. K tomu poslouží NEO GEO Master List, ve kterém jsou přehledně uvedeny čísla her. Každá hra má své individuální číslo a to by se mělo v nějaké podobě objevit na každém chipu. Pak už jen najet na stránku NEO GEO MVS scans a porovnat svoje desky s naskenovanými originály. Ty by měly být buď úplně stejné, nebo s drobnými rozdíly. I stejné hry ale vycházely ve více verzích, není tedy třeba se bát trochu odlišného rozložení desek. Důležité je, aby odpovídala čísla na jednotlivých chipech.

Jakmile je potvrzena pravost hry, je na řadě její údržba. Já osobně měl možnost setkat se zejména s hrami, které neprošly servisem minimálně 20 let, takže na mnoho z nich se přes plastovou mřížku cartridge dostalo neuvěřitelné množství bordelu. Ale ať už byly polité, pod nánosem hospodského prachu nasáklého cigaretami nebo jen prostě hodně špinavé, nikdy nebyl problém je vyčistit vatou dostatečně nasáklou isopropylem. Po tomto zásahu se hra vždy pěkně rozběhala, někdy napoprvé, někdy napodruhé.

Závěrem už je třeba jen uvést, že člověk není vázán regiony ani jazykem. MVS hra může sice mít i japonskou etiketu, ale jazyk má v sobě jak anglický, tak japonský a po zapnutí naskočí hra v jazyku podle konzole.

NEO GEO je hold titán z let 90., kterému se nejen podařilo poskytnout nám jedny z nejlepších arkádových potěšení své doby, ale protlačilo 100% arkádovou kvalitu i do našich domů. A přestože oficiální podpora byla už v roce 2004, není náhodou, že nezávislí vývojáři vydávající na NEO GEO hry dodnes. Pro příští rok je například očekávaná hra Kraut Buster od NG:DEV TEAM, kteří si za tuto exkluzivitu pro originální hardware neváhají naúčtovat 400 euro. A to je živým důkazem, že NEO GEO je tu stále mezi námi.

Do mé sbírky se prozatím protlačil s těmito skvělými kousky:

Aero Fighters 2

Double Dragon

Fatal Fury Special (krabice a mini marquee)

King of Fighters 96

League Bowling (mini marquee)

Metal Slug

Neo Driftout

Pulstar

Puzzle Bobble

Samurai Shodown

Shock Troopers

Street Hoop

Super Sidekicks 2

Super Sidekicks 4: Ultimate Eleven

Top Hunter

Waku Waku 7

Windjammers (krabice)

Zed Blade
Žádné komentáře:

Okomentovat